alarmsystémy

klimatizácie

centrálne vysávače

Aký zmysel má inštalácia centrálneho vysavača?

Hlavná výhoda centrálneho vysávania spočíva v princípe jeho činnosti, t.j. centrálny vysávač iba odsáva nečistoty cez pevne zabudovaný potrubný rozvod do zbernej nádoby agregátu bez vírenia vzduchu v miestnosti.  Vzduch  zbavený nečistoty t.j. vzduch ktorý nám naše tradičné vysávače fúkajú späť do miestnosti centrálny vysávač vyfukuje cez výfukovú klapku do vonkajšieho prostredia. Tradičné vysávače ktoré môžu mať teoreticky 99,9.. % účinnosť zachytávania prachových častíc, ale prefiltrovaný vzduch vracajú späť do miestnosti zvíria týmto vratným vzduchom prachové častice ktoré zostanú víriť v priestore. Tento zvírený prach je obtiažne dostať zo vzduchu. Ďalšou výhodou je ľahšia manipulácia s ľahkou hadicou ktorá aj pri svojej štandardnej dĺžke okolo 9m po rozvinutí ľahko nasleduje Vaše kroky. Skutočnosťou že nemusíte dávať pozor aby ste bežným vysávačom neobili rohy miestností, zárubne či nábytku, ušetríte množstvo času, takže upratovanie centrálnym vysávačom Vám ušetrí min. 30% času. Za tento ušetrený čas sa Vám Vaša manželka môže o to viac venovať. Tiež minimálna hlučnosť ktorá vychádza z umiestnenia agregátu mimo obytný priestor je prínosom ktorý ocenia spolubývajúci, a tiež návštevníci penziónov a hotelov, kde časť hostí spí pritom ako upratovačka vysáva susednú izbu.

Potrebujem centrálny vysavač ak upratuje  upratovačka...?

Centrálny vysávač nekupujeme kvôli upratovačke ale preto aby sme my dýchali čistý vzduch.

Ako a kedy sa inštaluje centrálny výsavač?

Najoptimálnejši čas inštalácie samotného potrubného rozvodu pre centrálny vysávač je v rámci novostavby, ked je hotová hrubá stavba domu vo fáze ked sa iňstalujú aj ostatné technické rozvody (elektro,voda,kanalizácia). Centrálny vysavačový rozvod je možné zabudovať do klasickej tehlovej alebo drevennej stavby. V prípade podlahového vykurovania sa musí potrubný rozvod pre centrálny vysavač nainštalovať pred samotnou pokládkou vykurovacích hadov.

Tak ako pri ostatnych technologiach (napr.sanita,kurenie,atd...) je najlešie montáž centrálneho vysavača rozložiť do dvoch etáp:

1. V rámci hrubej stavby ešte pred omietkami inštalovať všetky potrubné rozvody.
2. Po omietkach a vymalovani, ked už sú hotové podlahy je možne inštalovať samotné vysávacie zásuvky, pripraviť štrbinovú zásuvku pod kuchynskú linku a osadiť a pripojiť na existujúci potrubný rozvod samotný agregát centrálneho vysaváča.

Akú udržbu vyžaduje centrálny vysavač?

Centrálny vysávač nevyžaduje špeciálnu údržbu. V rodinných domoch je potrebné cca raz za 3 mesiace odstrániť nečistoty zo zbernej nádoby, podľa konštrukcie agregátu vyprášiť filter sacieho koša alebo vymeniť sáčok.

Nemôže sa potrubie centrálneho vysavača upchať?

Ak sa inštaluje potrubný rozvod s originálnych komponentov určených pre centrálne vysávanie a rozvod inštalovala vyškolená montážna firma podľa montážnych doporučení výrobcu riziko upchatia systému je minimalizované.

Konštrukčne je upchatiu zabránené týmto spôsobom:

1.Hadica centrálneho vysávača má menší prierez ako zabudovaný potrubný rozvod.

2.Za montážnou doskou zásuvky je umiestnené pravouhlé 90° ostré kolienko ktoré zabraňuje vniknutiu tenkých dlhých predmetov (ceruzka ktorá by sa mohla skrížiť). Toto ostré koleno sa nachádza v celom potrubnom systéme len na začiatku.

3.Ostatné tvarovky, ktoré sú dalej použité v potrubnom rozvode su dlhé 90° kolena s veľkým rádiusom, takže platí že všetko čo sa povysáva a prejde cez 1. ostré pravouhle 90° kolienko prejde aj cez ostatne komponenty požité v potrubnom rozvode až do samotnej zbernej nadoby, teda centrálneho vysavača.

4.Potrubie je rezané špeciálnym náradím, rezačkou ktorá zaručí kolmý a hladký rez na potrubí ktoré potom bez vytvorenia hrany sadne do kolienka (spojky,odbočky...). Týmto po zlepení potrubného systému špeciálnym lepidlom vytvoríme vnútorný povrch v potrubí bez hrán a spoje sú vzducho-vodotesné. Akákoľvek nečistota potom nemá šancu usadiť sa na hladkých stenách rozvodov centrálneho vysávacieho systému.

5.Tesnosť potrubného systému testujeme špeciálnym Vákuometrom, takže každý potrubný systém si po montáži preveríme.

Nezdržujú sa v potrubí centrálneho vysavača baktérie a roztoče?

Teoreticky by sa mohli, ale lepšie im je v našich posteliach. V potrubí býva minimálne raz za týždeň prievan, a to  im nemajú príliš radi.

Počul som že sa v potrubí tvoria plesne, je to pravda? Nerád by som mal v zabudovanom potrubí plesne.

Keďže do potrubia nevysávame tekuté látky a na antistatickom vnútornom povrchu potrubných rozvodov sa nezachytáva nečistota a prach, plesne sa netvoria. Ak máme potrebu vysávať vodu, riešenie je separátor vody, ktorý Vám zachytí vodu v nádobe prv ako by sa dostala do potrubia. U výrobcov ktorí  deklarujú možnosť vysávania vody je obtiažne rozvod vysušiť, pretože poturbný rozvod je rozvetvený a vodu by sme naháňali z jednej vetvy do druhej. Toto máme vyskúšané osobne. Ak Vám zostane vlhkosť v potrubí, hrozí tvorenie plesní, poruchovosť elektrického spínacieho obvodu a pri budúcom vysávaní domácnosti sa vám môžu nečistoty lepiť na povrch potrubia. Z tohoto dôvodu vysávanie vody nedoporučujem. Neznamená to však, že keď náhodou povysávame 1dl vody hrozí katastrofa. Takéto malé množstvo vody sa pri veľkom prietoku vzduchu jednoducho odparí prv ako sa dostane do zbernej nádoby.

Inak povedané to či pod sebou máme zabudované plesnivé potrubie neriešime v prípade kanalizácie, a záleží nám na tom v prípade centrálneho vysávania.

Ak máte potrebu vidieť ako vyzerá potrubný rozvod centrálneho vysávania po 10 rokoch činnosti, radi Vám to ukážeme v našej firme alebo u nás doma, kde pred Vami rozrežeme pod stropom zabudovaný potrubný rozvod a ukážeme Vám koľko prachu sa nachádza vo vnútri potrubia. Je to také malé množstvo asi ako  keď po týždni idete utierať prach vo Vašej obývačke. Väčšie  množstvo prachu sa jednoducho pri obrovskej rýchlosti prúdenia vzduchu v potrubí neudrží.

Aká je životnosť centrálneho vysávacieho systému?

Agregát je konštruovaný na dlhoročnú činnosť, a výrobca poskytuje na agregáty záruku 10 alebo 15 rokov pri modeloch s reguláciou výkonu. Pri prípadnej poruche motora je možné vymeniť samotný motor bez nutnosti výmeny celého agregátu.Teleso sacieho agregátu sa neopotrebováva, takže napr. v krajine výrobcu Kanade sú v činnosti agregáty s počiatku výroby t.j. staršie ako 45 rokov.

PRODUKTY

WEBOVÉ STRÁNKY centrálne vysavače CYCLOVAC , klimatizácie LG electronics , zabezpečovacia technika JABLOTRON
CENA KLIMATÍZÁCIE

Porovnajte si ceny klimatizácie

Pomôžeme vám porovnať ceny klím a ich montáže. Nie vždy cenová ponuka na klimatizáciu obsahuje všetko čo potrebujete.

Takisto vám pomôžeme vyznať sa v rôznych cenových ponukách na elektronické zabezpečovacie systémy (EZS), alarmy a kamerové systémy.

Odborným porovnaním ponúk zabránite nepríjemnému prekvapeniu.

Ochrana osobných údajov

KLIMATIZÁCIE LG

KLIMATIZÁCIE LG

www.artcool.sk

centrálne vysávanie CYCLOVAC

www.cyclovac.sk

ZABEZPEČOVACIA TECHNIKA JABLOTRON

www.jablotron.sk

Z NAŠICH MONTÁŽÍ: klimatizácie - vzduchotechnika - alarmy - ezs